Blandas med schampo, för fett & livlöst hår

Detox Infusion

9 recensioner
Betalningsmetoder
I lager, redo att skickas
1–3 dagars leverans
Tillverkad i Sverige
Fri frakt över 500 SEK

Vad det är: En koncentrerad detoxande booster som blandas med ditt schampo för att skapa en djupare men balanserad rengöring. Formulan nollställer din skalp och löser upp beläggningar, restprodukter och överflödigt fett samtidigt som den bevarar hårbottens naturliga balans – för en renare känsla som varar längre samt en friskare hårbotten.

Vad som gör den speciell: Infusions hittar du bara hos The Every, varför då? Jo, för att vi uppfann dem. Detox Infusion är en kraftfull men balanserad detox för både hår och hårbotten. Milda, kokosbaserade rengöringsämnen och castorolja löser effektivt upp fetter, orenheter och produktrester, medan naturliga syror som mjölksyra och citronsyra skonsamt exfolierar och återställer balansen i hårbotten. Aloe vera, blå lotus och glycerin återfuktar, lugnar och nollställer – för ett rent och friskt hår med balanserad hårbotten, följsam känsla och naturlig glans.

Resultatet:
⋅ Djup men balanserad rengöring.
⋅ Friskare hår & hårbotten, luftig känsla.
⋅ Hår som känns rent längre.
⋅ Förbättrat upptag av vårdande produkter.
⋅ Klarare och naturligt glansigt hår.

Detox Infusion (100 ml) är tillverkad i Sverige, 100% vegansk och flaskan består av 35% återvunnet material.

Perfekt för:Fett hår · Livlöst hår

Svensk Clean Hårvård

Djupverkande formula som detoxar hår och hårbotten.
Naturliga syror och växtextrakt som återställer balansen.
Helt utan sulfater, parabener och skadliga kemikalier.
FAQ
Vad gör Detox Infusion annorlunda från ett vanligt schampo?

Detox Infusion är en booster som blandas med ditt schampo för att ge en djupare, mer effektiv rengöring som löser upp beläggningar, fett och restprodukter utan att torka ut hår eller hårbotten.

Hur ofta ska jag använda Detox Infusion?

Använd 1-2 gånger i veckan, eller när håret känns tungt, flottigt eller överbelastat av produkter, för att hålla hår och hårbotten fräscha längre.

Kan jag använda Detox Infusion i färgat eller kemiskt behandlat hår?

Ja, formulan är sulfatfri och skonsam - den rengör utan att påverka färg, behandlingar eller hårets naturliga fuktbalans.

Vilka ingredienser gör Detox Infusion så effektiv?

Kokosbaserade rengöringsämnen och castorolja arbetar tillsammans enligt principen ”fett löser fett” för att lösa upp oljebaserade rester och stylingprodukter, medan blå lotus och aloe vera lugnar och återfuktar hårbotten.

Varför innehåller Detox Infusion mjölksyra och citronsyra?

Dessa naturliga syror exfolierar milt, hjälper till att ta bort produktrester och återställer hårbottens balans för en friskare känsla och naturlig glans.

Passar Detox Infusion alla hårtyper?

Ja, den är utvecklad för alla hårtyper och kan anpassas efter behov - från en lätt uppfräschning till en mer intensiv detoxbehandling.

How To Use
1. Blanda i hälften så mycket infusion som schampo:
Häll vanlig mängd av vårt schampo i din hand och sedan hälften så mycket infusion.
Blanda med fingret i några sekunder tills det är jämnt fördelat.

2. Applicera:
Massera in blandningen i blött hår och hårbotten.
Låt verka i 3 minuter innan du sköljer ur noggrant med vatten. (Schamponera gärna två gånger, först med Detox Infusion och andra tvätten med annan valfri infusion.)

3. Upprepa samma procedur med vårt balsam blandat med valfri infusion, ej Detox.
Ingredienser

Aqua, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Sodium Cocoyl Methyl Isethionate, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Sodium Lauryl Sulfoacetate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Nymphaea Caerulea Flower Extract, Pelvetia Canaliculata Extract, Glycerin, Disodium EDTA, PEG-150 Pentaerythrityl Tetrastearate, PPG-2 Hydroxyethyl Cocamide, Xylitylglucoside, Anhydroxylitol, Maltitol, Xylitol, Lactic Acid, Citric Acid, Sorbic Acid, Ethylhexylglycerin, Dehydroacetic Acid, Benzoic Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citrus Limon Peel Oil, Hexamethylindanopyran, Limonene, Linalyl Acetate, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Phenoxyethanol, Parfum

Se vad våra kunder säger

Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Kundomdöme
Detox Infusion

Ingredienser

Ett cleant, djuprengörande schampotillskott. Tillverkat i Sverige av de absolut bästa veganska ingredienserna.

Kokosbaserade rengöringsämnen

Moderna, sulfatfria tensider från kokosolja som rengör effektivt men skonsamt, och bevarar hårets fukt och mjukhet.

Castorolja

En vattenlöslig form av ricinolja som löser upp oljebaserade rester och stylingprodukter samtidigt som den vårdar och skyddar hårbotten.

Mjölksyra

Exfolierar milt, avlägsnar döda hudceller och stimulerar cellförnyelsen för en friskare och mer balanserad hårbotten.

Citronsyra

Återställer hårets optimala pH, sluter fjällskiktet och ger naturlig glans.

Aloe Vera

Lugnar, återfuktar och verkar vårdande efter djuprengöring.

Blå Lotus

Antioxidant som skyddar mot miljöpåverkan och hjälper till att bevara hårbottens balans.

Brunalgsextrakt

Rikt på mineraler och polysackarider som stärker och remineraliserar hårbotten.

Vänliga ord om The Every

  • 5 stars: 7 (78%)
  • 4 stars: 2 (22%)
  • 3 stars: 0 (0%)
  • 2 stars: 0 (0%)
  • 1 star: 0 (0%)
S
Stephanie O.
Mitt hår håller sig renare längre!

Redan efter första användningen märkte jag skillnad. Mitt hår håller sig renare längre och känns mycket luftigare. Jag brukar få fett hår väldigt snabbt men inte längre. Trodde inte det skulle fungera men herregud vad effektiv Detox Infusion är. Scalp Scrub i setet är också fantastiskt!

K
Kim F.
Otroligt nöjd

Jag har använt schampot och balsamet från The Every i över 11 månader. Jag har alltid gillat hur produkterna känns och doftar, men det riktiga lyftet kom när jag började använda deras nya Detox Infusion. Tidigare behövde jag tvätta håret varje dag eller minst varannan, annars blev det snabbt fett och tungt. Efter att ha lagt till Detox Infusion i min rutin märkte jag en klart märkbar skillnad redan efter första veckan. Håret känns ”nollställt” efter varje användning, och min hårbotten håller sig ren mycket längre. Numera behöver jag bara tvätta håret var 4:e dag, vilket jag aldrig trodde skulle vara möjligt för mig. Det sparar tid, håret känns fräschare och renare, och min hårbotten mår bättre än någonsin. Det här är helt klart den produkt som gjort störst skillnad.
Rekommenderas varmt till alla som lätt får fett hår eller känner att håret snabbt tappar fräschören. Detox Infusion är verkligen en game changer!

J
Juliette N.
Wow!

Fick den här i julklapp av min kille eftersom jag redan använder The Everys andra produkter och jag måste bara säga wow! Mitt hår mår så bra och det känns luftigt och rent i flera dagar efter att jag tvättat det. Kan verkligen rekommendera The Everys produkter till alla!!!!

S
Smilla O.
10 av 10!

rekommenderas starkt

R
Riya P.
Mitt hår mår bättre än någonsin

Sedan jag började använda Detox Infusion har mitt hår verkligen förändrats. Det känns starkare, friskare och mer levande. Min hårbotten mår äntligen bra, och jag märker att mitt hår håller sig rent längre mellan tvättarna.

K
Kassandra B.
Lätt och fräscht

Jag gillar hur lätt håret känns efter en tvätt med Detox Infusion. Perfekt för mig och mitt hår som lätt blir fett. Kommer definitivt fortsätta använda!

S
Sarah P.
Bra men lite svårt att dosera

Håret känns fantastiskt efter användning och doften är jättefräsch, men flaskan kan vara lite svår att dosera ibland. Resultatet väger dock upp!

O
Olivia K.
Skön känsla utan att torka ut

Jag var lite skeptisk först eftersom jag har torrt hår och många detoxprodukter kan göra det ännu torrare. Men Detox Infusion är helt annorlunda. Håret känns rent utan att förlora fukt, och det är lätt att styla efteråt. Jag gillar också doften. Den här produkten har verkligen blivit en favorit i min hårvårdsrutin.

J
Jennifer I.
Håret har aldrig mått bättre

Har använt Detox Infusion i några veckor och märkte direkt skillnad. Hårbotten känns fräschare och håret känns renare. Gillar att den inte torkar ut håret som andra detoxprodukter kan göra.

SVENSK CLEAN HÅRVÅRD

Vegansk Teknik

Fritt från Sulfater, Parabener och Bensen

Transparent

Animal & Cruelty Free

Förpackning av 35% återvunna material

Tillverkat i Sverige